Stanie i siedzenie jest sztuką
___
Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo nasza postawa wpływa na zdrowie. Teoretycznie każdy z nas wie, jak powinno wyglądać prawidłowe ułożenie ciała podczas stania, siedzenia, czy relaksu. Niestety w większości przypadków mamy złe przyzwyczajenia i nasza postawa daleka jest od zalecanej. Dodatkowo zły wpływ na zdrowie ma to, że długi czas przebywamy w nieprawidłowej pozycji. Długotrwałe siedzenie przy komputerze, odpoczywanie na miękkich i źle wyprofilowanych fotelach i kanapach oraz niehigieniczny tryb życia to czynniki obniżające jakość naszego funkcjonowania.
Długotrwałe utrzymywanie ciała w nieprawidłowej pozycji, często podczas pracy, a potem w domu, zakładanie nogi na nogę, krzyżowanie nóg pod krzesłem, stanie na jednej nodze lub na zablokowanych kolanach powoduje szereg dolegliwości takich jak: bóle kręgosłupa, bóle głowy, migreny, bóle stawowe, a także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, stawów biodrowych oraz kolanowych.<br>
Kiedy prawidłowo stoimy lub siedzimy, obciążenie naszego układu szkieletowego jest równomierne, a nasze mięśnie nie muszą wkładać dużej pracy w utrzymanie prawidłowej postawy. Cały układ biomechaniczny jest wtedy zrównoważony. To powoduje, że czujemy się dobrze i mamy więcej energii.
Prawidłowa postawa jest więc bardzo ważna w utrzymaniu zdrowia. Jest tak samo ważna jak ćwiczenia i higieniczny tryb życia (unikanie nałogów i prawidłowe odżywianie, z czym obecnie także często mamy problemy). Bez utrzymywania prawidłowej postawy nie możemy czuć się zdrowi i to zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym.
Człowiek stworzony jest do ruchu i tylko dzięki niemu może zachować zdrowie. Brak ćwiczeń i wysiłku fizycznego powoduje, że mięśnie tracą elastyczność i dochodzi do zmniejszenia zakresu ruchu w stawach. Na skutek utrzymywania złej postawy i braku ruchomości klatki piersiowej zmniejsza się pojemność życiowa płuc, i co jest z tym bezpośrednio związane, narasta zmęczenie. Następuje zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, co obniża zdolności psychomotoryczne i wpływa niekorzystnie na komfort życia, pamięć, wydajność pracy, a nawet wykonywanie prostych czynności jak np. prowadzenie samochodu.
STABILAZACJA
Najważniejszym problemem do rozwiązania u pacjenta, który ma złą postawę, jest zmiana nawyków i nauczenie stabilizacji ciała, która przywraca prawidłowy układ i zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych oraz zmian strukturalnych w układzie ruchowym.
Na przykład, trzymanie teczki na wyprostowanym ramieniu przed sobą, już po krótkim czasie wywołuje dolegliwości bólowe, podczas gdy noszenie dzbana z wodą na głowie powoduje zrównoważenie ciężaru w osi kręgosłupa i nie powoduje takich przeciążeń.
Stosuje się dwie metody poprawy stabilizacji:
- Unikamy złych czynników, czyli rezygnujemy z przebywania w pozycjach, które szkodzą naszemu ciału ( fotel, kanapa, zakładanie nogi na nogę itd.)
- Zmieniamy nawyki, czyli wprowadzamy wymuszone prawidłowe zachowanie pozycji stojącej, siedzącej itd. (ergonomia prawidłowej postawy, czynna stabilizacja, autokorekcja.)
RUCH
Człowiek nie może żyć bez ruchu. Właściwie dawkowany wysiłek fizyczny jest najlepszy lekarstwem, bowiem zabezpiecza człowieka przed wieloma chorobami. Ćwiczenia powinny być stosowane systematycznie. W celu utrzymania zdrowia człowiek powinien uprawiać różne formy aktywności fizycznej, minimum 4 godziny w tygodniu. Kobieta chcąc utrzymać zdrowie powinna przejść 5 km dziennie, mężczyzna – 9 km dziennie. Dobre samopoczucie i kondycja fizyczna nie przychodzi sama. Należy ją wypracować systematycznie ćwicząc.
Brak ćwiczeń powoduje ograniczenie ruchomości stawów i prowadzi często do blokowania poszczególnych części ciała. Może to być np. blokada barku, która powoduje, że pacjent nie może się ubrać, nie może prowadzić samochodu, pracować itd. Często taka sytuacja zdarza się przy wykonywaniu zwykłych codziennych czynności np. schylania się, grabienia liście w ogrodzie. Staw o małej ruchomości ulega zablokowaniu w pozycji zgięciowej, co oprócz unieruchomienia tego fragmentu ciała daje duże dolegliwości bólowe.
Ponieważ stawy i mięśnie są zablokowane, a funkcje zablokowanych elementów przejmują inne części ciała, kompensując zablokowany fragment, również one ulegają przeciążeniu, a te, które nie pracują, ulegają osłabieniu. Jest to sytuacja, w której zakłócone jest poruszanie się i chory wymaga interwencji chiropraktyka, który odblokuje stawy i pomoże przywrócić normalne funkcjonowanie pacjenta . Aby tego uniknąć, należy systematycznie uprawiać aktywność fizyczną, co jest niezbędne aby utrzymać zdrowie i żyć bez bólu.
RÓWNOWAGA
Nasze ciało jest w równowadze, gdy poszczególne jego części wykonują właściwe ruchy. Takie formy ćwiczeń jak np. gimnastyka, chodzenie, pływanie zapewniają równowagę całego ciała poprzez kształtowanie cech motorycznych takich jak: siła, szybkość, wytrzymałość , gibkość, moc, zwinność. Ruch i wysiłek oddziaływają także bezpośrednio na centralny układ nerwowy przyczyniając się do jego regeneracji.
Niehigieniczny tryb życia, brak ruchu, złe nawyki utrzymywania nieprawidłowej postawy przy pracy i wypoczynku wywołują duże napięcia mięśniowe, które powodują zaburzenia równowagi i zablokowania w układzie ruchu, co prowadzi do powstania dolegliwości bólowych i ogólnego osłabienia.