CZYNNY WYPOCZYNEK

Czynny wypoczynek
___

Wakacje to wspaniały okres, który możemy wykorzystać  na regenerację, poprawę naszej kondycji fizycznej, a także zachowanie zdrowia w okresie jesieni i zimy.

Długi dzień, temperatura zapewniająca komfort cieplny, sprzyjają uprawianiu różnych form aktywności  fizycznej oraz stosowaniu odpowiednio dobranej diety i jej suplementów. Wszystko to sprawia, że nasze ciało zaczyna właściwie funkcjonować .  Takie holistyczne podejście do naszego organizmu, któremu zapewniamy zarówno fizyczny jak i psychiczny komfort odpłaci nam zdrowiem w trudnym okresie jesienno-zimowym.

Podstawową formą aktywności fizycznej jest ruch na świeżym powietrzu. Podczas spędzania urlopu w górach czy nad morzem najbardziej polecam popularną i prostą formę ruchu, jaką jest spacer. Warto przypomnieć, że nie zaczynamy urlopu od forsownych marszów. Na początek, proponuję kupić mapę i zapoznać  się z okolicą. Dobrze jest dokładnie poznać szlaki, odległości oraz określić stopień trudności przy planowaniu kolejnych pieszych wycieczek. Po zaprawie  polecam spacer dla kobiet około  5 km dziennie dla mężczyzn koło 12 km. Zachęcam również do uprawiania bardziej zaawansowanej formy marszu – Nordic  Walking. Ten rodzaj wysiłku fizycznego wymaga używania specjalnych kijków, które odciążają mięśnie i stawy nóg,  angażując jednocześnie do pracy  cały tułów i kończyny górne. Zapraszam na instruktarz Nordic Walking, który odbywa się we czwartki po zajęciach ,,Zdrowy Kręgosłup”. Dzięki któremu unikniesz niepotrzebnych przeciążeń.

Podczas spaceru należy pamiętać o nakryciu głowy w celu ochrony przed słońcem. Pamiętajmy o zabraniu na wycieczkę własnego prowiantu i wody niegazowanej, ponieważ na szlaku nie zawsze będziemy mogli kupić te produkty. Przypominam, że podczas  upalnych dni, ilość wody, którą powinniśmy wypić  przekracza normę – czyli 3 litry wody dziennie.

Osoby przebywające na urlopie nad wodą mogą korzystać również z kąpieli. Zwłaszcza kąpiel w morzu bardzo korzystnie wpływa na cały aparat ruchu. Pływanie zapewnia nam korzystną formę ruchu w odciążeniu kośćca z oporem. Woda ma charakter odciążający, nie przeciąża stawów, wzmacnia mięśnie szkieletowe i  oddechowe klatki piersiowej, co poprawia funkcje klatki piersiowej i przyczynia się do poprawy funkcji oddychania. Dla osób nie potrafiących pływać zalecane są spacery w wodzie, co również powoduje podobny efekt, jak pływanie.

Czynny wypoczynek jest najlepszym lekarstwem dla osób, które pracują ponad osiem godzin dziennie, najczęściej w złej pozycji siedzącej, np. przy komputerze. Takie osoby często  narażone są na duże tempo pracy i stres. Bierny wypoczynek polegający na spędzaniu czasu np. na plaży i opalaniu się bez ruchu leżąc na ręczniku to iluzja komfortu i wypoczynku. Takie zachowanie na urlopie może prowadzić jedynie do nieprzyjemnych oparzeń i przybierania na wadze.

Przed wyjazdem zapraszam na konsultacje i zabiegi, które pomogą ci uniknąć problemów związanych z narządami ruchu na urlopie. Mogę również wskazać, jakie formy ruchu są dla ciebie najbardziej wskazana, a których powinieneś unikać.