PROFILAKTYKA STAWU BARKOWEGO

Profilaktyka stawu barkowego
___

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla uniknięcia szeregu problemów związanych z narządem ruchu jest utrzymywanie prawidłowej postawy i stylu życia. Między innymi na urazy bardzo narażone są stawy barkowe.

Najczęściej niewłaściwa postawa prowadzi do zmiany prawidłowego ułożenia względem siebie poszczególnych elementów stawów, torebek stawowych, wiązadeł i mięśni. Powoduje to zmiany w funkcjonowaniu tych stawów i bez stosowania odpowiedniej profilaktyki prowadzi do zmian strukturalnych, które wymagają długiego procesu leczenia i rehabilitacji. Możemy uniknąć tych problemów, stosując odpowiednie ćwiczenia i zachowując prawidłową postawę ciała. Musimy również unikać pozycji i sytuacji, które sprzyjają powstawaniu wyżej wymienionych dolegliwości.

 

Teraz wymienię sytuacje, których należy unikać i jeśli spostrzeżemy, że zaistniały – natychmiast zmienić ułożenie ciała:

1. Często podczas pracy przy komputerze łokcie wiszą za biurkiem bez podparcia.

2. Rozmowa przez telefon najczęściej, kiedy kończyny górne mamy zajęte i przytrzymujemy telefon uchem przy barku.

3. Noszenie za ciasnych ramiączek od biustonosza.

4. Noszenie torby na jednym barku.

5. Za wysokie trzymanie kierownicy bez podparcia stawów łokciowych.

6. Trzymanie kończyn górnych skrzyżowanych pod biustem.

7. Wykonywanie nietypowych prac domowych, które wykonujemy okazjonalnie np. mycie okien, zawieszanie firanek, grabienie w ogrodzie.

8. Dźwiganie ciężaru np. Zakupów po wyżej 10% masy ciała.

9. Brak systematycznych ćwiczeń ogólnorozwojowych, które wzmacniają mięsnie i uelastyczniają więzadła i torebki stawowe, co zapobiega przykurczom i utrzymuje prawidłowy zakres ruchu w stawach.

Wymieniłem tylko najczęściej występujące przyczyny, które prowokują dolegliwości bólowe barku i odcinka szyjnego kręgosłupa.